FSOM 2021, Sprintpe 6.8.2021 20:01
Resultatskapad av OE2010 © Stephan Krämer SportSoftware 2017

 
H21 (26)3,5 km18 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1126Fredric PortinIF Femman14:060:00
2108Otto GripenbergIF Brahe14:44+0:38
2105Victor LövdalIF Femman14:44+0:38
4110Andreas HallIF Femman14:46+0:40
5123Emil SeveliusOK7715:00+0:54
6112Hannes HolmbackIF Femman15:04+0:58
7124Tobias JernOK7715:13+1:07
8121Jonny DonnerOK7715:14+1:08
9113Fabian Hällström afOK7715:19+1:13
10118Erik HaajanenOK7715:31+1:25
11125Wilhelm StenbackaOK7715:32+1:26
11102Otto SundIF Femman15:32+1:26
13122Jonathan RayOK7715:47+1:41
14101Emil JanssonIF Brahe16:05+1:59
15115Victor MansnerOK Trian16:20+2:14
16109Cedrik SandellOK Raseborg16:35+2:29
17111Alex VirtalaPargas IF16:36+2:30
18107Daniel ForsellOK Raseborg16:42+2:36
19106Ilari VisuriOK7716:56+2:50
20117Hannes StubbIK Falken17:12+3:06
21104Eljas TaljaOK7717:32+3:26
22120Peter SundelinIF Femman17:49+3:43
23114Oskar HöglundOK Raseborg17:51+3:45
24119Lucas VesterbackMalax IF18:54+4:48
25103Fredrik BlomsterOK Trian19:21+5:15
 
116Christian KronbergIF FemmanFelst.
 
 
 
H35 (23)2,9 km13 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1474Sebastian WesterOK Trian15:210:00
2473Sören JanssonIK Falken15:29+0:08
3492Calle ForsströmOK Raseborg15:44+0:23
3484Jens JernIF Femman15:44+0:23
5472Sören SundblomOK Trian15:50+0:29
6487Staffan TunisIF Femman15:56+0:35
7480Ville ForsströmOK Raseborg16:35+1:14
8485Tomas GlasbergMalax IF16:44+1:23
9491Christoffer SmedsNärpes OK17:03+1:42
10488Jonas VesterbackMalax IF17:04+1:43
11475Pontus FredIF Femman17:19+1:58
12490Henrik ÅdjersOK Kristina17:27+2:06
13483Mattias GripenbergIF Brahe18:34+3:13
14476Jan LindforsIK Falken19:01+3:40
14489Johan LindholmOK Raseborg19:01+3:40
16481Fredrik KullbergMalax IF19:17+3:56
17479Johan HertsbackaNärpes OK20:00+4:39
18471Sam SundbergIF Minken21:12+5:51
19486Kari LindforsIK Falken21:28+6:07
20482Benny ForsströmOK Raseborg21:31+6:10
21477Andreas ÖhmanMalax IF22:28+7:07
22493Christian GranlundNärpes OK25:44+10:23
23478Mats SundqvistIK Falken26:46+11:25
 
 
 
H45 (32)2,5 km13 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1518Mikael DonnerOK7712:140:00
2501Jani VirtaOK Trian12:22+0:08
3516Vesa KankaanpääOK7712:25+0:11
4523André NylundOK Raseborg13:15+1:01
5508Anders WeckströmOK7713:36+1:22
6506Amund BeitnesOK7713:38+1:24
7509Petter RönnlöfPargas IF13:48+1:34
8525Rasmus MårtensonOK7713:51+1:37
9512Daniel BackmanOK7713:54+1:40
10504Jan TäppinenOK Raseborg14:00+1:46
11507Tomas WikblomIF Minken14:05+1:51
12520Jarmo KoskelaOK7714:10+1:56
13522Olli KantanenOK7714:20+2:06
14521Jan TorrkullaIF Femman14:21+2:07
15503Vesa IsoniemiOK Trian14:48+2:34
16505Patrik NymanIF Brahe15:02+2:48
17502Jon EngströmPargas IF15:06+2:52
18531Jouko NurmiainenOK Raseborg15:23+3:09
19528Pasi LiitiäinenOK Trian16:17+4:03
20514Henrik WallénOK7717:06+4:52
21510Anders Hällström afOK7717:10+4:56
22529Tommy BjörklundIF Brahe17:17+5:03
23511Peter TallbergOK Trian17:36+5:22
24519Tom BjörklundOK Botnia18:55+6:41
25517Thomas IngbergNärpes OK22:45+10:31
26530Tero KorentoOK7724:28+12:14
27526Henrik LindgrénIF Femman25:12+12:58
 
532Sami SillmanOK TrianFelst.
513Rune BergströmOK KristinaDiskv.
527Niklas LindellIF BraheEj start
515Magnus EngblomOK TrianEj start
524Sören NymalmPargas IFEj start
 
 
 
H55 (17)2,3 km13 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1544Pekka VuorinenOK Trian11:180:00
2550Patric ÖstergårdOK Trian11:23+0:05
3543Jonas WolffOK Raseborg12:26+1:08
4547Dan StenlundIF Brahe12:37+1:19
5554Jörgen NymanOK Raseborg12:38+1:20
6549Tomas RayOK7712:51+1:33
7553Stefan HöstmanMalax IF13:02+1:44
8548Ove SimosasOK Trian13:40+2:22
9551Leif HaajanenOK Raseborg13:41+2:23
10541Tom StenlundIF Brahe13:48+2:30
11552Thomas NyholmOK Trian14:06+2:48
12546Heikki FrilanderOK Trian14:19+3:01
13556Jan AldenOK Trian15:00+3:42
14542Leif StrandbergMalax IF15:14+3:56
15555Erik LönnfeldtOK7716:14+4:56
 
545Stefan StorvallIK KronanUtgått
557Stefan StubbIK FalkenEj start
 
 
 
H65 (13)2,2 km12 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1567Peter KronholmIF Brahe12:440:00
2572Sven-Olof NylundOK Botnia14:07+1:23
3568Ove ForsströmOK Raseborg14:51+2:07
4571Allan HattarIK Falken14:55+2:11
5561Mårten LindroosKimito SF15:42+2:58
6562Sune LindIK Falken15:53+3:09
7563Bror AnderssonKimito SF15:54+3:10
8564Torvald HaldinIF Femman19:27+6:43
9566Peter SjöholmOK Raseborg19:46+7:02
10570Bengt LövsundOK Botnia22:06+9:22
 
565Mårten NurmioKimito SFFelst.
569Henrik NylundIK FalkenFelst.
573Martin WickholmOK TrianEj start
 
 
 
H75 (10)1,8 km11 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1581Björn ForsénNärpes OK14:310:00
2590Roy TorrkullaIF Minken16:08+1:37
3589Henry ByskataIF Femman18:17+3:46
4588Bengt HolmströmKimito SF18:42+4:11
5587Berndt EngströmPargas IF19:19+4:48
6586Nils JanssonKimito SF19:59+5:28
7584Mauri LähdekorpiIF Femman21:04+6:33
8585Hans EkholmAkilles OK22:23+7:52
9583Reijo LiitiäinenOK Trian23:20+8:49
10582Per-Åke MattssonKimito SF30:11+15:40
 
 
 
H18 (9)2,5 km13 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1156Alec StillOK Trian11:190:00
2155Jesper DonnerOK7712:33+1:14
3153Benjamin KorentoOK7712:53+1:34
4158Simon NordgrenOK Trian13:14+1:55
5157Jonatan AhlbäckPargas IF14:14+2:55
6152Jesper BergströmIF Femman15:46+4:27
 
151Sverre HågensenPargas IFFelst.
154Valter JoensuuIF BraheDiskv.
159Simon EngströmPargas IFEj start
 
 
 
H16 (11)2,2 km12 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1140Kasper BergströmOK Kristina10:540:00
2134Elias LindroosPargas IF11:16+0:22
3138Melker WikblomIF Minken11:28+0:34
4141Simon NylundOK Raseborg11:41+0:47
5137Anton ForsströmOK Botnia12:10+1:16
6131Isak FinskasIF Femman13:06+2:12
7139Jesper LindforsIK Falken13:40+2:46
8135Rasmus HautalaIF Femman14:34+3:40
9132Valter SillmanOK Trian14:52+3:58
10136Frans ErlandssonIF Åland15:40+4:46
11133Alex RokalaIF Femman17:49+6:55
 
 
 
H14 (27)2,2 km12 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1449Eelian BergOK Botnia12:010:00
2445Iivar HäggmanIF Femman13:02+1:01
3456Hannes SundbergIF Minken13:20+1:19
4443Vilhelm NymanIF Brahe13:26+1:25
4465Kevin LindforsIK Falken13:26+1:25
6459Lukas JanssonIK Falken13:34+1:33
7447Sander WikblomIF Minken13:59+1:58
8463Fredrik LemströmOK Raseborg14:16+2:15
9452Sebastian GrankullIK Kronan15:12+3:11
10441Hugo LindforsIK Falken15:27+3:26
11457Emil ForsströmOK Botnia15:51+3:50
12467Elias ÅdjersOK Kristina15:56+3:55
13444Mico MäättäOK Trian16:57+4:56
14451Arvid HjerpeIF Femman17:09+5:08
15466Paavo SeppäläIF Femman17:26+5:25
16461Johan YrjansNärpes OK17:29+5:28
17450Jeremy DonnerOK7717:40+5:39
18453John StrandbergMalax IF17:58+5:57
19462Alvin LindbergIF Åland19:16+7:15
20464Vilmer SundblomIF Åland19:40+7:39
21455Ilmo PetroffOK Trian21:00+8:59
22468Benjamin SöderblomPargas IF21:32+9:31
23460Samuli HolmströmOK Trian21:53+9:52
24446Matias KoivikkoOK7730:11+18:10
25454Ivar SundqvistIK Falken33:36+21:35
 
448Max RiskuOK77Felst.
442Arthur WickholmOK TrianFelst.
 
 
 
H12 (19)1,8 km11 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1434Niklas ReimanOK Trian10:540:00
2435Hannes SödermanNärpes OK11:44+0:50
3432Adam KullbergMalax IF12:16+1:22
4429Viggo FagerlundOK Raseborg12:37+1:43
5424Pontus YrjansNärpes OK12:43+1:49
6422Elias SundbergIF Minken12:55+2:01
7436Alvin FrantzMalax IF13:32+2:38
8428Isak HertsbackaNärpes OK13:33+2:39
9430Lauri KullbergOK Trian14:28+3:34
10431Einar BjörkforsOK Botnia15:07+4:13
11423Sebastian BackmanOK7715:43+4:49
12420Aron KarlssonIF Åland16:09+5:15
13425Cedric BjörkOK7717:50+6:56
14437Linus SmedsNärpes OK18:35+7:41
15426Bror ErlandssonIF Åland20:27+9:33
16433Rasmus LindforsIK Falken23:56+13:02
17427Henrik HjerpeIF Femman28:29+17:35
 
421Aron LindblomIF ÅlandFelst.
438Elis LundbergIF ÅlandEj start
 
 
 
H10 (7)1,5 km10 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1407Linus KoskinenOK Trian11:230:00
2402Vincent BjörkOK7712:01+0:38
3401Isak NorrgårdIF Femman15:14+3:51
4405Mattis MäättäOK Trian16:42+5:19
5403Evert TunisIF Femman19:02+7:39
6406Casper GranlundNärpes OK25:30+14:07
 
404Liam GulinNärpes OKFelst.
 
 
 
D21 (19)2,9 km13 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
119Amy NymalmPargas IF14:330:00
218Yvonne GunellPargas IF14:47+0:14
28Julia JärveläinenIF Femman14:47+0:14
411Sara LindholmOK Raseborg15:28+0:55
59Amanda HansénOK Botnia15:57+1:24
66Laura PortinPargas IF16:34+2:01
71Lydia MårtensonOK7716:45+2:12
84Frida LönnbergPargas IF16:56+2:23
917Hanna LindgrenIF Femman17:00+2:27
105Anna-Sofia FageruddOK Trian17:29+2:56
113Lina KarlssonOK7718:09+3:36
1216Jenny VirtalaPargas IF18:38+4:05
1312Henna SalminenOK7718:47+4:14
1415Sofia PengerPargas IF19:56+5:23
1514Elina GrahnIF Femman20:12+5:39
1613Sandra IsoniemiOK Trian20:13+5:40
172Ellinor HöstmanSolf IK27:26+12:53
 
10Ida-Marie EklundOK77Ej start
7Vivian LindholmOK77Ej start
 
 
 
D35 (21)2,3 km13 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1281Jenny FinnäsMalax IF12:010:00
2284Marie FredIF Femman12:47+0:46
3273Nina SundbergIF Minken13:29+1:28
4287Henrika BacklundOK7714:12+2:11
5289Heidi SmedsNärpes OK14:14+2:13
6271Johanna SkogIF Minken14:31+2:30
7288Josefin TorrkullaIF Femman14:42+2:41
8272Lina LindforsIK Falken15:32+3:31
9280Michaela IlmoniOK7715:46+3:45
10275Ann-Sofie SundelinOK Botnia16:00+3:59
11282Lina SiekkinenOK Botnia16:50+4:49
12290Nancy LindforsIK Falken16:54+4:53
13279Emma HaraldIK Falken17:05+5:04
14276Sara HertsbackaNärpes OK17:09+5:08
15285Rosmarie FinneSolf IK17:43+5:42
16274Anette MöutsIF Femman18:03+6:02
17277Carina Rönnvall-BergOK Botnia19:21+7:20
18283Annsofie FinneSolf IK21:14+9:13
19278Ingrid SundholmNärpes OK26:24+14:23
20286Marina SundqvistIK Falken29:24+17:23
 
291Mia SmedsNärpes OKEj start
 
 
 
D45 (25)2,2 km12 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1312Sanna NymalmPargas IF12:270:00
2310Ingela MattssonPargas IF13:25+0:58
3324Susanna FinskasIF Femman13:57+1:30
4311Johanna HäggmanMalax IF14:11+1:44
5304Heidi LiljeströmOK Trian14:35+2:08
6320Inga-Lill ÅbergOK Trian14:47+2:20
7313Tove JernOK7715:06+2:39
8301Charlotta WolffOK Raseborg15:24+2:57
9317Eija BlomqvistIF Femman15:27+3:00
10319Heidi Torp-DonnerOK7715:41+3:14
11316Heidi ForsströmOK Botnia15:44+3:17
12303Annika LindgrenIF Femman16:10+3:43
13309Lena Filipsson-KorentoOK7716:13+3:46
14308Kati NynäsOK Botnia16:33+4:06
15322Ulrica HolmgrenOK Trian16:36+4:09
16306Ann-christine ElvströmIK Falken16:48+4:21
17321Carola RayOK7717:14+4:47
18315Linda EnaIK Falken17:17+4:50
19302Anneli LaurilaOK Trian17:24+4:57
20307Karin MårtensonOK7718:54+6:27
21325Pia BergströmOK Kristina19:24+6:57
22305Majgret EhrsIF Femman19:46+7:19
23318Elisabeth GranlundIF Minken20:33+8:06
24314Petra VirtalaPargas IF22:40+10:13
25323Ursula KoivikkoOK7725:21+12:54
 
 
 
D55 (13)2,2 km11 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1344Annika Schoultz vonOK7714:250:00
2350Annika Westberg-ArrakoskiOK7714:50+0:25
3345Hanna AnderssonKimito SF15:48+1:23
4351Nina SimosasOK Trian16:10+1:45
5349Britt-Marie MylläriNärpes OK16:29+2:04
6346Satu NyholmOK Trian17:12+2:47
7342Petra WickholmOK Trian18:11+3:46
8352Heli Antikainen-PaunaPargas IF18:32+4:07
9341Ulrika HaajanenOK Raseborg18:35+4:10
10347Rose-Maj FrimanSolf IK20:05+5:40
11353Mirva KrumOK Trian20:56+6:31
 
343Carola PengerPargas IFEj start
348Ann LindholmOK77Ej start
 
 
 
D65 (12)1,8 km11 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1367Gunilla BjörklundIK Falken14:120:00
2362Rita ForsströmOK Raseborg15:11+0:59
3363Bodil FredIF Femman16:57+2:45
4371Rita WickholmOK Trian17:52+3:40
5368Kaija LähdekorpiIF Femman19:19+5:07
6370Monica Eriksson-KronbergIF Femman19:39+5:27
7361Saga PåttIF Minken20:00+5:48
8365Marlene NylundIK Falken21:25+7:13
9372Anne SöderblomPargas IF21:40+7:28
10366Ann-Mari SandgrenNärpes OK23:47+9:35
11369Gunhild BergerIK Falken25:44+11:32
12364Ursula RoslöfKimito SF32:49+18:37
 
 
 
D75 (1)1,5 km9 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1381Brita ForsmanIK Falken22:550:00
 
 
 
D18 (11)2,2 km12 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
160Olivia HahnOK7711:400:00
257Henna TorrkullaIF Femman13:03+1:23
356Wilhelmina BackmanOK7713:19+1:39
451Ines TuohimaaSolf IK13:28+1:48
552Kristiina MartikainenOK Trian13:50+2:10
654Cilia SandellOK Raseborg14:32+2:52
759Nicolina BergOK Botnia14:35+2:55
861Julia EnlundIF Femman15:33+3:53
953Rosa MyrskogIK Kronan16:06+4:26
1058Sofia SlotteOK7716:24+4:44
1155Wilma WickholmOK Trian18:29+6:49
 
 
 
D16 (12)2,2 km11 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
141Saga WickholmOK Trian11:510:00
239Emmi VirtalaPargas IF11:56+0:05
337Ester GripenbergIF Brahe12:46+0:55
434Cecilia NordgrenOK Trian13:40+1:49
542Karolina LindforsIK Falken14:21+2:30
636Thea KullmanIK Falken14:22+2:31
733Alva AhlbäckPargas IF14:54+3:03
840Alexandra BackmanOK7714:55+3:04
931Ida LindgrenIF Femman16:23+4:32
1035Ellen TolkkiOK7717:19+5:28
1138Amanda NynäsOK Botnia18:48+6:57
 
32Tilde LindellIF BraheEj start
 
 
 
D14 (16)2,0 km12 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1242Frida FagerlundOK Raseborg12:380:00
2249Elsie BjörkforsOK Botnia13:24+0:46
3253Linn LöfqvistIF Femman13:46+1:08
4247Matilda NynäsOK Botnia14:30+1:52
5251Isabella EnlundIF Femman14:39+2:01
6248Thelma BacklundIF Femman14:41+2:03
7254Nora LindblomIF Åland16:32+3:54
8255Matilda SnickarsNärpes OK17:29+4:51
9256Tilde BergströmOK Kristina17:53+5:15
10246Ida NorrgårdIF Femman18:34+5:56
11241Sarai FjellanderIF Åland19:15+6:37
12250Stella IsoniemiOK Trian20:03+7:25
13244Elsa NurmiainenOK Raseborg20:17+7:39
14243Anna SundströmSolf IK25:54+13:16
15252Julia WesterbackaIK Falken42:10+29:32
 
245Lydia EngblomOK TrianEj start
 
 
 
D12 (18)1,8 km11 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1233Lea SnickarsNärpes OK12:040:00
2226Moa TorrkullaIF Femman12:26+0:22
3224Thea WikblomIF Minken12:53+0:49
4232Frida KoskinenOK Trian13:31+1:27
5230Kajsa SiekkinenOK Botnia14:42+2:38
6229Tilde FinskasIF Femman15:09+3:05
7234Agnes SundvikIF Minken15:51+3:47
7225Minea NygårdOK7715:51+3:47
9228Daniela GrankullIK Kronan16:12+4:08
10227Kajsa SillmanOK Trian16:40+4:36
11235Julia SöderströmIF Åland17:04+5:00
12236Saga RiskuOK7717:25+5:21
13231Linn LeppävuoriNärpes OK18:51+6:47
14238Linda KoivikkoOK7720:15+8:11
15223Vanessa VärtinenOK7720:46+8:42
16222Sissi MäättäOK Trian21:56+9:52
17221Ida SundqvistIK Falken24:40+12:36
18237Mira LindforsIK Falken29:53+17:49
 
 
 
D10 (12)1,5 km10 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1203Anni LeppävuoriNärpes OK13:130:00
2201Leah IngbergNärpes OK15:18+2:05
3210Linnea HertsbackaNärpes OK16:16+3:03
4211Sonja ReimanOK Trian16:43+3:30
5202Maya SmedsNärpes OK17:10+3:57
6207Jenny JacobsonOK7717:54+4:41
7208Melinda SnickarsNärpes OK18:13+5:00
8206Ines SvedNärpes OK18:30+5:17
9205Nova EnlundIF Femman19:05+5:52
10204Maja SnickarsNärpes OK20:05+6:52
11212Klara SmedsNärpes OK25:12+11:59
12209Ester KullbergMalax IF28:14+15:01
 
 
 
Motion Lång (6)2,4 km11 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1Lauri SorsaHiidenkierttäjät11:220:00
2Henrika BackmanOK7716:47+5:25
3Tanja AntioKarkki-Rasti18:33+7:11
4Henrik FlordalKatrineholms OK19:03+7:41
5Andreas Norrgård21:43+10:21
 
Otto WikblomIF MinkenFelst.
 
 
 
Motion Medel (12)2,1 km10 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1Lea MartikainenNavi14:220:00
2Christoffer FrantzMalax IF15:39+1:17
3Johan KarlssonKatrineholms OK16:53+2:31
4Ralf ÖlanderKimito SF17:42+3:20
5Tomas ManderbackaIF Femman21:48+7:26
6Gustav GrannabbaOK Botnia22:12+7:50
7Christel NordgrenOK Trian23:23+9:01
8Charles SödermanNärpes OK23:40+9:18
9Carl-Henrik BlomqvistIF Minken24:48+10:26
10Lena StenlundIF Brahe41:41+27:19
 
Risto SäynäväjärviOK TrianEj start
Alexandra ÖhmanMalax IFEj start
 
 
 
Motion Kort (5)1,7 km9 K
PlStnrNamnKlubbTidDiff.
1Ruben KoskinenOK Trian16:540:00
2Christer ÖhmanMalax IF20:05+3:11
3Sirpa HolmströmOK Trian24:09+7:15
4Tina BergströmIF Femman26:55+10:01
5Marianne BacklundIF Femman26:59+10:05